Mieszkanie w skandynawskim stylu

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim wciąż cieszy się dużą popularnością. I trudno się temu dziwić, gdyż taka aranżacja wnętrz ma w sobie sporo naturalnego uroku. Wprawdzie styl rodem z północnej Europy z roku na rok ewoluuje i przybiera różnorodne formy, to jednak posiada kilka charakterystycznych cech, które odróżniają go od innych stylizacji.

 

Kolorystyka

Jednym z głównych elementów stylu skandynawskiego jest kolorystyka, która w głównej mierze opiera się na jasnych i neutralnych barwach. Aranżacja wnętrz skandynawskich to przede wszystkim biel, beż i szarość, które dominują na ścianach, podłogach i meblach. Dodatkowo można sięgnąć po różne odcienie pasteli – takie jak delikatny błękit lub róż bądź rozmyta zieleń i żółć. Takie dobranie kolorystyki sprawia, iż pomieszczenie wydaje się być większe i bardziej przestronne. Jedyne odstępstwo od jasnych kolorów uwidacznia się w dodatkach, które mogą być bardziej kolorowe i wyraziste.

 

Meble

Wyposażenie wnętrza w meble w stylu skandynawskim wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż meble tego rodzaju powinny być wygodne, komfortowe, funkcjonalne i wykonane z naturalnych tworzyw, tkanin i materiałów. W tym przypadku sprawdzi się jasna kolorystyka, która może być uzupełniona barwnymi i wyrazistymi elementami. Ważne jest zachowanie minimalizmu – mieszkanie nie może być przeładowane.

 

Oświetlenie

Mieszkanie skandynawskie jest przede wszystkim jasne i przestronne. Dlatego też wystrój wnętrz w tym stylu należy wzbogacić o odpowiednie oświetlenie, które będzie pełnić funkcję przede wszystkim praktyczną. Tutaj sprawdzi się zarówno nowoczesne oświetlenie typu LED, jak i lampy ozdobione drewnem, metalem i finezyjnymi abażurami. Zasada jest tylko jedna – oświetlenie musi zapewnić odpowiedni poziom światła i jasności.

 

Surowość i minimalizm stylu skandynawskiego doskonale uzupełniają kolorowe i wyraziste dodatki. Wyposażenie takiego mieszkania warto uzupełnić o kolorowe poduszki, wyraziste zasłonki, zegary, ramki, pledy, świeczniki czy wiklinowe kosze. Takie zestawienie nada wnętrzu odpowiednią dawkę ciepła i przytulności.

2 Komentarze

  1. Mam salon w stylu skandynawskim. Nie zamieniałabym go na nic innego, gdyż jest wygodny, przytulny i urokliwy.

  2. Ja dodałem do mieszkania jedynie kilka elementów stylu skandynawskiego, co sprawia, iż wnętrze ma swój niepowtarzalny urok.

Zostaw wiadomośc

Twój e-mail adres nie będzie widoczny dla innych


*